| Item | Details |
|---|---|
| Engine Model | Komatsu SAA6D170E-3, 6D170E3 diesel engine (inline 6-cylinder) |
| OE Number | 6241-K2-9900 (Core OEM, Compatible with 6240-41-4110/6240-41-4210) |
| Part Number | KM-6D170E3-GSK (Aftermarket Reference) |
| Gasket Material | Multi-Layer Steel (MLS), Reinforced Metal Core |
| Engine Specs | Bore 170mm * Stroke 170mm, 23.15L Displacement |
| Max Power Output | 337-533kW (452-715hp) @ 2000rpm |
| Max Torque | 2120-2890Nm @ 1400rpm |
| Quality | Premium aftermarket (Komatsu OEM-matching standards) |
| Application | Engine overhaul, full rebuild, sealing repair |
| Category | Komatsu Engine Parts |
| Warranty Period | 6 Months (Manufacturer Warranty) |
| Installation Suitability | Professional Installation Recommended |