| Product Type | Isuzu 4BD1T Excavator Full Gasket Kit |
|---|---|
| OE Number | OEM: 5878103182, 5878102480, 5111410830; Aftermarket: 5878103182, 5878102480, 4BD1TGASKET |
| Engine Fit | 4BC2, 4BC2T (turbocharged), 4BC2 Naturally Aspirated |
| Application | Suitable For Hitachi EX90, EX100, EX120, EX120-2, EX120-3, EX150; JCB JS110, JS130; Kobelco SK100 MK III, SK120 MK III Excavators, As Well As Other Construction Machinery Powered By Isuzu 4BD1T Turbocharged Engines. |
| Worldwide Shipping | Direct Factory Supply, Competitive Price, Fast Delivery (3-7 Working Days For In-stock Items; 10-25 Days For Bulk/custom Orders) Worldwide, Sufficient Stock Available For Timely Shipment |
| Product Type | Yanmar 4D84-3 Excavator Full Gasket Kit |
|---|---|
| OE Number | OEM: 129002-22090, 129408-01330, 129002-22510; Aftermarket: 129002-22091, 4D843GASKET, 129408-01331 |
| Engine Model | 4D84-3, 4D84E-3, 4D84-3GB |
| Application | Suitable For Komatsu PC40, PC45R-8, PC50UU-2, PC50MR-3; Kobelco SK40SR-2; Mustang 2040, 2050; Daewoo 1340XL Excavators And Other Construction Machinery Powered By Yanmar 4D84-3 Series Engines. |
| Worldwide Shipping | Direct Factory Supply, Competitive Price, Fast Delivery (3-7 Working Days For In-stock Items; 10-25 Days For Bulk/custom Orders) Worldwide, Sufficient Stock Available For Timely Shipment |
| Product Type | Yanmar 3TNV82 Excavator Full Gasket Kit |
|---|---|
| OE Number | 119812-01330 / 729505-92780 |
| Engine Fit | Yanmar 3TNV82, 3TNV82A, 3TNV82-B, 3TNV82-C All Series Engine |
| Application | Yanmar: VIO30, VIO35, B30, B35 Mini Excavator. Kobelco: SK30SR, SK35SR. Takeuchi: TB135, TB250 Other Mini Excavators & Compact Loaders Powered By Yanmar 3TNV82 Engine |
| Worldwide Shipping | Direct Factory Supply, Competitive Price, Fast Delivery (3-7 Working Days For In-stock Items; 10-25 Days For Bulk/custom Orders) Worldwide, Sufficient Stock Available For Timely Shipment |
| Product Type | Yanmar 4TNE88 Excavator Full Gasket Kit |
|---|---|
| OE Number | OEM: 729407-92660, 129407-01340, 129704-01304; Aftermarket: 729407-92661, 129407-01341, 4TNE88GASKET |
| Engine Fit | 4TNE88, 4TNE88-ACG, 4TNE88-EAD, 4TNE88-HP, 4TNE88-NSR, 4TNE88-TB |
| Application | Suitable For Case CX47/CX50B, Kobelco SK45SR-2/SK50UR-3, Hitachi ZX40U-2/ZX50U-2, Kato 45N, Yanmar VIO55-5B Excavators And Other Equipment Powered By Yanmar 4TNE88 Series Engines. |
| Worldwide Shipping | Direct Factory Supply, Competitive Price, Fast Delivery (3-7 Working Days For In-stock Items; 10-25 Days For Bulk/custom Orders) Worldwide, Sufficient Stock Available For Timely Shipment |
| Product Type | Yanmar 4D84-2 Excavator Full Gasket Kit |
|---|---|
| OE Number | OEM: YM729432-92602, YM729432-92600; Aftermarket: YM729432-92601, YM729432-92603, 4D842GASKET |
| Engine Fit | 4D84-2, 4D84E-2 |
| Application | Suitable For Komatsu PC40-7/PC45-1/PC50UU-2 And Yanmar B6 Excavators Powered By 4D84-2 Engines. |
| Worldwide Shipping | Direct Factory Supply, Competitive Price, Fast Delivery (3-7 Working Days For In-stock Items; 10-25 Days For Bulk/custom Orders) Worldwide, Sufficient Stock Available For Timely Shipment |
| Type | Overhaul Repair Set |
|---|---|
| Engine Model | 6090 |
| Engine Type | Diesel |
| Warranty | 6 Month |
| Machinery Test Report | Provided |
| Product Type | Metal Full Engine Overhaul Gasket Kit For Hino J08E Engine |
|---|---|
| Engine Compatibility | Hino J08E, J08ET 7.7L Inline 6-Cylinder Turbocharged Diesel Engine |
| Excavator Models | Kobelco SK260-8, SK330-8, SK350-8, SK350LC-8 |
| OE Numbers | 11115-2870A, 11115-E0090, 11115-2870, 04010-3820, 04111-E0J70, S2917-81360 |
| Function | Comprehensive Engine Sealing, Leak Prevention, Compression Maintenance, Engine Overhaul |
| Product Type | Full Engine Overhaul Asbestos Gasket Kit For Mitsubishi S4S Engine |
|---|---|
| Engine Compatibility | Mitsubishi S4S 3.331L Inline 4-Cylinder Water-Cooled Diesel Engine (Naturally Aspirated/Turbocharged) |
| Excavator Models | Cater Pillar 305.5, 305.5B, 305.5D; PEL JOB EB706, EB706P; Mitsubishi MS070, MS090; Komatsu PC30, PC40 (Early Versions) |
| OE Numbers | 32A94-00040, 32A94-10040, 32A94-00010, 32A0102204, 32A9400030, HFM6460 |
| Function | Comprehensive Engine Sealing, Leak Prevention, Compression Maintenance, Engine Overhaul & Repair, Old Equipment Compatibility |
| Product Type | Full Engine Overhaul Metal Gasket Kit For Mitsubishi S6S Engine (MLS/Stainless Steel) |
|---|---|
| Engine Compatibility | Mitsubishi S6S 5.65L 6-Cylinder Water-Cooled Diesel Engine (Naturally Aspirated/Turbocharged) |
| Excavator Models | Cater Pillar 315, 315C, 315C L, 317B, 318B |
| OE Numbers | 32B9400010, 32B9410010, 32B9400011, 32B0112100, 32B0112101, 32B0112102 |
| Function | Comprehensive Engine Sealing, Leak Prevention, Compression Maintenance, Engine Overhaul & Repair |
| Product Type | Full Engine Overhaul Gasket Kit For Hino W06D Engine (Metal/Non-Asbestos) |
|---|---|
| Engine Compatibility | Hino W06D, W06DT, W06E 6.0L 6-Cylinder Water-Cooled Diesel Engine |
| Excavator Models | Komatsu PC200, PC220, Hino Excavator |
| OE Numbers | 040101630, 040101631, 040101632, 040101633, 040101634 |
| Function | Comprehensive Engine Sealing, Leak Prevention, Compression Maintenance, Engine Overhaul |