| Product Type | Full Engine Overhaul Gasket Kit For Hino H07C Engine |
|---|---|
| Engine Compatibility | Hino H07C, H07CT 6-Cylinder Diesel Engine |
| Excavator Models | Hitachi EX220-5, EX230-5, EX270-5 |
| OE Numbers | 04010-0362, 11115-1810, 040100533, 04010-0230, 11115-1802 |
| Function | Comprehensive Engine Sealing, Leak Prevention, Compression Maintenance, Engine Overhaul |
| Type | Overhaul Repair Set |
|---|---|
| Engine Model | 6090 |
| Engine Type | Diesel |
| Warranty | 6 Month |
| Machinery Test Report | Provided |
| Brand | Yanmar |
|---|---|
| Product Type | Yanmar 3TNE82 Excavator Overhaul Gasket Kit |
| Application | Yanmar 3TNE82 Powered Excavators, Tractors, Industrial Machinery |
| Quality Standard | OEM Standard (Matches Kubota Original Specifications) |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Product Type | Asbestos Full Engine Overhaul Gasket Kit For Hino J05E Engine |
|---|---|
| Engine Compatibility | Hino J05E, J05E-TG 5.123L 4-Cylinder Turbocharged Diesel Engine |
| Excavator Models | Kobelco SK200-8, SK210-8, SK250-8, SK260-8; New Holland E215B, E235BSR |
| OE Numbers | 11115-2900A, 11115-E0150, 11115-E0120, S1111-52900, 11115-2780 |
| Function | Comprehensive Engine Sealing, Leak Prevention, Compression Maintenance, Engine Overhaul |
| Product Type | Metal Full Engine Overhaul Gasket Kit For Hino J08E Engine |
|---|---|
| Engine Compatibility | Hino J08E, J08ET 7.7L Inline 6-Cylinder Turbocharged Diesel Engine |
| Excavator Models | Kobelco SK260-8, SK330-8, SK350-8, SK350LC-8 |
| OE Numbers | 11115-2870A, 11115-E0090, 11115-2870, 04010-3820, 04111-E0J70, S2917-81360 |
| Function | Comprehensive Engine Sealing, Leak Prevention, Compression Maintenance, Engine Overhaul |
| Product Type | Asbestos Full Engine Overhaul Gasket Kit For Hino J08E Engine |
|---|---|
| Engine Compatibility | Hino J08E, J08ET 7.7L Inline 6-Cylinder Turbocharged Diesel Engine |
| Excavator Models | Kobelco SK260-8, SK330-8, SK350-8, SK350LC-8 |
| OE Numbers | 11115-2870A, 11115-E0090, 11115-2870, 04010-3813, 04010-3820, S2917-81360 |
| Function | Comprehensive Engine Sealing, Leak Prevention, Compression Maintenance, Engine Overhaul |
| Product Type | Full Engine Overhaul Asbestos Gasket Kit For Mitsubishi S4S Engine |
|---|---|
| Engine Compatibility | Mitsubishi S4S 3.331L Inline 4-Cylinder Water-Cooled Diesel Engine (Naturally Aspirated/Turbocharged) |
| Excavator Models | Cater Pillar 305.5, 305.5B, 305.5D; PEL JOB EB706, EB706P; Mitsubishi MS070, MS090; Komatsu PC30, PC40 (Early Versions) |
| OE Numbers | 32A94-00040, 32A94-10040, 32A94-00010, 32A0102204, 32A9400030, HFM6460 |
| Function | Comprehensive Engine Sealing, Leak Prevention, Compression Maintenance, Engine Overhaul & Repair, Old Equipment Compatibility |
| Product Type | Full Engine Overhaul Metal Gasket Kit For Mitsubishi S6S Engine (MLS/Stainless Steel) |
|---|---|
| Engine Compatibility | Mitsubishi S6S 5.65L 6-Cylinder Water-Cooled Diesel Engine (Naturally Aspirated/Turbocharged) |
| Excavator Models | Cater Pillar 315, 315C, 315C L, 317B, 318B |
| OE Numbers | 32B9400010, 32B9410010, 32B9400011, 32B0112100, 32B0112101, 32B0112102 |
| Function | Comprehensive Engine Sealing, Leak Prevention, Compression Maintenance, Engine Overhaul & Repair |
| Product Type | Full Engine Overhaul Gasket Kit For Hino W04D Engine (Metal/Non-Asbestos) |
|---|---|
| Engine Compatibility | Hino W04D, W04DT 4.009L 4-Cylinder Water-Cooled Diesel Engine |
| Excavator Models | Hino Mini Excavator, Komatsu PC120 |
| OE Numbers | 040100306, 040100341 |
| Function | Comprehensive Engine Sealing, Leak Prevention, Compression Maintenance, Engine Overhaul |
| Product Type | Full Engine Overhaul Gasket Kit For Hino W06D Engine (Metal/Non-Asbestos) |
|---|---|
| Engine Compatibility | Hino W06D, W06DT, W06E 6.0L 6-Cylinder Water-Cooled Diesel Engine |
| Excavator Models | Komatsu PC200, PC220, Hino Excavator |
| OE Numbers | 040101630, 040101631, 040101632, 040101633, 040101634 |
| Function | Comprehensive Engine Sealing, Leak Prevention, Compression Maintenance, Engine Overhaul |