| Parameter | Details |
|---|---|
| Engine Model | Mitsubishi 8DC9, 8DC9T, 8DC91, 8DC92A |
| Part Name | Piston Ring Set (Complete Set per Piston) |
| OEM Part Numbers | ME090758, ME062018, ME062230, ME065680, ME092392 |
| Cylinder Bore Diameter | 135 mm |
| Number of Rings per Piston | 4 (1st Compression, 2nd Compression, 3rd Compression, Oil Ring) |
| 1st Ring Size | 135.0 mm x 3.306 mm |
| 2nd Ring Size | 135.0 mm x 3.0 mm |
| 3rd Ring Size | 135.0 mm x 3.0 mm |
| Oil Ring Size | 135.0 mm x 4.0 mm |
| Material | High-Grade Alloy Steel with Wear-Resistant Coatings |
| Compression Rings Thickness | 2.5 mm |
| Condition | Brand New |
| Warranty | 6 Months |
| Equipment Type | Applicable Models |
|---|---|
| Excavators | Mitsubishi-powered heavy excavators and construction machinery |
| Heavy Trucks | Mitsubishi Fuso The Great, Super Great, Aero King, Aero Queen |
| Buses | Mitsubishi Aero Bus, Aero Queen models with 8DC9 engine |
| Marine Vessels | Fishing boats, cargo ships with Mitsubishi 8DC9 marine engines |
| Power Generation | Industrial generator sets powered by 8DC9 diesel engines |
| Other Applications | Mining machinery and agricultural equipment with 8DC9 engines |