| Product Name | 3TNV82 Asbestos Head Gasket Kit |
|---|---|
| Engine Brand | Yanmar |
| Engine Model | 3TNV82, 3TNV82A, 3TNE82, 3TNV82A-B |
| OEM Part No. | 119812-01330 |
| Material | Compressed Asbestos Fiber + Metal Insert |
| Dimensions | Length: 286mm, Width: 165mm, Thickness: 1.70mm, Piston Hole Diameter: 83.50mm |
| Application | Yanmar VIO35-3, VIO35-5; Takeuchi TB125, TB135; Kobelco SK30SR, SK35SR; Bob cat 323, 324; Hitachi EX40 |
| Max Temperature | Up to 350°C |
| Max Pressure | Up to 3.5 MPa |
| Weight | 1.0-1.7 kg |
| Warranty | 6 Months |
| MOQ | 1 Set |
| Delivery Time | 3-7 Working Days |